Najgorszy rodzaj narcystycznego zawłaszczenia

Dr Izabela Kopaniszyn (Easy Grace) – psycholog transpersonalna, socjolog, coach, trener rozwoju osobistego, pisarka. Autorka książki „Ja czyli kto? O ego i superego jako wirusach systemu operacyjnego człowieka i o kilku prostych metodach wyleczenia się z choroby ‚ja’” oraz pracy doktorskiej „Podmiot a sacrum”.

Z opisu dr Izabeli Kopaniszyn pod poniższym filmem (na YouTube):

Szacuje się, że nawet co piąte dziecko w Polsce (i podobnie w innych krajach zachodnich) było lub jest aktualnie ofiarą molestowania seksualnego.

Ten niczym nie usprawiedliwiony rodzaj nadużycia wskazuje z jednej strony na rozmiar zaburzeń okołonarcystycznych, z drugiej – na ogromną rolę alkoholu i innych otępiaczy w relacjach dorosłych z dziećmi.

Najczęściej (w 80-90% przypadków) napastnik ma twarz ojca, wujka, dziadka, kuzyna…

Ofiary seksualnych nadużyć często czują się winne, brudne, gorsze od innych. Nie zdając sobie sprawy ze skali problemu oraz nie będąc w stanie (jako lojalne wobec członka rodziny dziecko) oddać – całej, stuprocentowej należnej mu winy – oprawcy, borykają się z różnego rodzajami nadużyć przez całe życie. Nauczone bowiem zostały, że to „normalne”, iż się je wykorzystuje oraz traktuje przedmiotowo.

Jednak uświadomienie sobie faktu, że zostało się zaprogramowanym, nazwanie sytuacji po imieniu oraz oddanie winy sprawcy może być punktem zwrotnym życia. Zawsze można zacząć kształtować swoje zachowania i reakcje wewnętrzne na nowo.

Można od-automatyzować ścieżki neuronalne. Mózg jest narzędziem niezwykle elastycznym i podatnym na przeformułowania.

Link do filmiku o pracy z wewnętrznym dzieckiem:

https://youtu.be/MHb-jR6dmqw

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s