Osobowość borderline

Dr Izabela Kopaniszyn (Easy Grace) – psycholog transpersonalna, socjolog, coach, trener rozwoju osobistego, pisarka. Autorka książki „Ja czyli kto? O ego i superego jako wirusach systemu operacyjnego człowieka i o kilku prostych metodach wyleczenia się z choroby ‚ja’” oraz pracy doktorskiej „Podmiot a sacrum”.

Z opisu dr Izabeli Kopaniszyn pod poniższym filmem (na YouTube):

Osobowość lub cechy borderline to pułapka przynosząca wiele cierpienia zarówno otoczeniu jak samej osobie, w której została ukształtowana.

Borderline to przede wszystkim niemożność określenia tożsamości, poszukiwanie jej w różnych, często skrajnie odmiennych, inspiracjach. To właściwie krzyk: „nie wiem kim jestem!”

Ludzie borderlinowi, podobnie jak narcystyczni, stanowią wielkie wyzwanie dla swoich partnerów, dzieci, przyjaciół: są nieprzewidywalni, wybuchowi, przekraczają granice innych i nie szanują lub nie znają swoich.

W ogromnej większości przypadków byli ofiarami molestowania seksualnego w dzieciństwie. Ten akt brutalnego przekroczenia granic wytworzył piętno, rysę w osobowości.

https://www.youtube.com/watch?v=Mh0JO…

Nie jest łatwo zmienić zaburzenia BPD (Borderline Personality Disorder) w zdrowo funkcjonującą, zintegrowaną osobowość. Przede wszystkim dlatego, że osoby z BPD wykorzystują swoją diagnozę do wytworzenia sztucznej tożsamości i nieświadomie manipulują nią dla otrzymania uwagi.

Cechy narcystyczne, zawsze obecne w borderline, powodują, że osoby nimi dotknięte pragną aby wszystko było „o nich”.

Od narcyzów różni ich wybuchowe pochłonięcie emocjami, przeskakiwanie ze stanów oburzenia i paranoi do stanów zachwytu (emocjonalna labilność) oraz zdolność do empatii, która niestety zwykle grzęźnie w poczuciu własnej krzywdy i nieumiejętności podjęcia działań.

BPD można jednak leczyć a raczej modyfikować, pod warunkiem, że osoba trafi na odpowiedniego psychoterapeutę, który rozumie dynamikę osobowości BPD i potrafi z nią pracować.

Inne:

Osobowość anankastyczna (obsesyjno-kompulsywna)

Osobowość paranoiczna

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s